Ruszyły zapisy do 4-tej polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab. Zadaniem naukowców będzie opowiedzenie w trakcie 3 minut w interesujący sposób o tym, co ich pasjonuje w swojej codziennej pracy badawczej.
Centrum Nauki Kopernik pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej Bobińskiej po raz czwarty organizuje konkurs FameLab.
Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją mają szansę wygrać nagrodę główną. W tym konkursie zwycięzcą jest każdy. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności prezentacji, publiczność zyskuje dostęp do nauki z pierwszej ręki w najwyższej jakości i w zrozumiałej formie, natomiast społeczeństwo i naukowcy otwierają się na dialog.
Finaliści konkursu wezmą udział w szkoleniu MasterClass. Jest to intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą polscy i brytyjscy trenerzy. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych na cele naukowe oraz 5 tysięcy złotych na dowolne wydatki. Z kolei laureat głosowania publiczności zdobędzie talon językowy od British Council.
Zgłoszenia do FameLab można przesyłać do 31 stycznia 2015 r. W konkursie mogą wziąć udział naukowcy związani z naukami ścisłymi, medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi i rolniczymi. Informacje o Konkursie i zgłoszeniach zamieszczone są na stronie www.famelab.org.pl oraz https://www.facebook.com/FameLabPoland
Konkurs ma pomóc naukowcom wyćwiczyć umiejętność zrozumiałego mówienia o swojej pracy. Staje się ona coraz bardziej niezbędna w czasach, gdy trzeba komercjalizować naukę czy występować publicznie na konferencjach naukowych czy w mediach. Skuteczna komunikacja to także narzędzie przydatne w… przekonywaniu do swoich racji polityków lub osób decydujących o przyznaniu dofinansowania. Wystarczy wspomnieć, że w programie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z kryteriów otrzymania miliona złotych grantu jest właśnie odpowiednie zaprezentowanie się przed komisją.
Cieszę się, że w Polsce jest coraz więcej inicjatyw kierowanych do naukowców, którzy w prosty i przystępny sposób przekazują ludziom wiedzę. Popularyzatorzy nauki odgrywają ważną rolę społeczną, bo dzięki nim by obywatele rozumieją sens pracy badaczy, doceniają ich osiągnięcia i świadomie korzystają ze zdobyczy nauki. To właśnie do ludzi popularyzujących naukę adresowana jest nasz kampania Zawód Naukowiec, konkurs Popularyzator Nauki czy wreszcie polska edycja międzynarodowego konkursu FameLab – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska