Ogłoszenia dla doktorantów / Ogłoszenia dla pracowników

Międzynarodowy konkurs dla naukowców FameLab Poland 2015

Ruszyły zapisy do 4-tej polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab. Zadaniem naukowców będzie opowiedzenie w trakcie 3 minut w interesujący sposób o tym, co ich pasjonuje w swojej codziennej pracy badawczej.

Centrum Nauki Kopernik pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej Bobińskiej po raz czwarty organizuje konkurs FameLab. 

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją mają szansę wygrać nagrodę główną. W tym konkursie zwycięzcą jest każdy. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności prezentacji, publiczność zyskuje dostęp do nauki z pierwszej ręki w najwyższej jakości i w zrozumiałej formie, natomiast społeczeństwo i naukowcy otwierają się na dialog.

Finaliści konkursu wezmą udział w szkoleniu MasterClass. Jest to intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą polscy i brytyjscy trenerzy. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych na cele naukowe oraz 5 tysięcy złotych na dowolne wydatki. Z kolei laureat głosowania publiczności zdobędzie talon językowy od British Council.

Zgłoszenia do FameLab można przesyłać do 31 stycznia 2015 r. W konkursie mogą wziąć udział naukowcy związani z naukami ścisłymi, medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi i rolniczymi. Informacje o Konkursie i zgłoszeniach zamieszczone są na stronie www.famelab.org.pl oraz https://www.facebook.com/FameLabPoland

Konkurs ma pomóc naukowcom wyćwiczyć umiejętność zrozumiałego mówienia o swojej pracy. Staje się ona coraz bardziej niezbędna w czasach, gdy trzeba komercjalizować naukę czy występować publicznie na konferencjach naukowych czy w mediach. Skuteczna komunikacja to także narzędzie przydatne w… przekonywaniu do swoich racji polityków lub osób decydujących o przyznaniu dofinansowania. Wystarczy wspomnieć, że w programie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z kryteriów otrzymania miliona złotych grantu jest właśnie odpowiednie zaprezentowanie się przed komisją.

Cieszę się, że w Polsce jest coraz więcej inicjatyw kierowanych do naukowców, którzy w prosty i przystępny sposób przekazują ludziom wiedzę. Popularyzatorzy nauki odgrywają ważną rolę społeczną, bo dzięki nim by obywatele rozumieją sens pracy badaczy, doceniają ich osiągnięcia i świadomie korzystają ze zdobyczy nauki. To właśnie do ludzi popularyzujących naukę adresowana jest nasz kampania Zawód Naukowiec, konkurs Popularyzator Nauki czy wreszcie polska edycja międzynarodowego konkursu FameLab – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska

Udostępnij na:
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Google+Udostępnij na TwitterzeUdostępnij na ŚledzikuUdostępnij na wykopiePobierz Społecznościową 6PL
Tags: ,

Wydział Inżynierii Produkcji to ponad 30 lat tradycji kształcenia studentów. Kierunki studiów - Technika Rolnicza i Leśna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Technologie Energii Odnawialnej, a od roku akademickiego 2015/16 Inżynieria Systemów Biotechnicznych. Oferujemy studia stacjonarne i niestacjonarne. Studia I stopnia kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera, a studia II stopnia uzyskaniem tytułu magistra inżyniera. Oferujemy również studia podyplomowe i doktoranckie. Prowadzimy kursy i szkolenia. Organizujemy kurs pilarza uprawniający do pracy w zawodzie drwala zarówno w kraju i za granicą. W nowoczesnych laboratoriach prowadzimy badania maszyn rolniczych i leśnych.

Pozycjonowanie

- kontakt z administratorem -