O nas w mediach / Ogłoszenia

Ekstruzja – proces do schrupania

Co łączy talerzyki biodegradowalne, widelce, a nawet folie z chrupkami śniadaniowymi? Wszystkie te produkty powstają w procesie ekstruzji, czyli w obróbce ciśnieniowo-termicznej. Materiał przechodząc przez ekstruder gwałtownie zmienia swoją strukturę.

W wywiadzie dla serwisu PAP Nauka w Polsce dr inż. Tomasz Żelaziński powiedział:

„Wyroby ekstradowane możemy obecnie spotkać w bardzo wielu gałęziach przemysłowych. Najprostszym przykładem są chrupki kukurydziane. W procesie ekstruzji możemy mieszać dużo różnych surowców i szukać innowacyjnych zastosowań i produktów”

„Rola uczonych polega na szukaniu dla przemysłu nowych produktów wytwarzanych w procesie ekstruzji. Innowacyjny produkt to taki, który do tej pory nie był znany, albo został wytworzony z surowców, które nie miały dotąd większego zastosowanie w przemyśle – jak choćby mąka z amarantusa, czyli rośliny bardzo zdrowej, ale uważanej raczej za chwast. Inny przykład to chrupki gryczane z bezglutenowej mąki. Mąka gryczana nie ma glutenu i nie da się z niej niczego wypiec. Ekstruzja pozwala na wyprodukowanie doskonałego pieczywa dietetycznego”

Cała wypowiedź znajduje się na stronie http://naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij na:
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Google+Udostępnij na TwitterzeUdostępnij na ŚledzikuUdostępnij na wykopiePobierz Społecznościową 6PL
Tags:

Wydział Inżynierii Produkcji to ponad 30 lat tradycji kształcenia studentów. Kierunki studiów - Technika Rolnicza i Leśna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Technologie Energii Odnawialnej, a od roku akademickiego 2015/16 Inżynieria Systemów Biotechnicznych. Oferujemy studia stacjonarne i niestacjonarne. Studia I stopnia kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera, a studia II stopnia uzyskaniem tytułu magistra inżyniera. Oferujemy również studia podyplomowe i doktoranckie. Prowadzimy kursy i szkolenia. Organizujemy kurs pilarza uprawniający do pracy w zawodzie drwala zarówno w kraju i za granicą. W nowoczesnych laboratoriach prowadzimy badania maszyn rolniczych i leśnych.

Pozycjonowanie

- kontakt z administratorem -