Systemy Mechatroniczne w Rolnictwie Precyzyjnym to kierunek interdyscyplinarny realizowany w dwóch renomowanych uczelniach akademickich – Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnice Warszawskiej.
Zakres kształcenia łączy wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych i technicznych. Rozbudowane moduły edukacyjne obejmujące zagadnienia rolnictwa precyzyjnego uzupełnione zostały o wiedzę z zakresu mechatroniki.
Kierunek jest odpowiedzią na szybko rosnące zapotrzebowanie gospodarki na specjalistów potrafiących konstruować i obsługiwać układy mechatroniczne w rozbudowanych systemach rolnictwa precyzyjnego.
REKRUTACJA NA STUDIA II STOPNIA
- dyplom studiów I stopnia kierunków: inżynieria systemów biotechnicznych, technika rolnicza i leśna, inżynieria rolnicza, zarządzanie i inżynieria produkcji, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, automatyka i robotyka.
- dyplom inżyniera innego kierunku studiów I stopnia, dla którego efekty kształcenia są zbieżne z efektami oczekiwanymi od kandydatów. Jeżeli zbieżność ta jest niepełna, student zobowiązany będzie do uzupełnienia braków kompetencyjnych poprzez zaliczenie wskazanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przedmiotów, w wymiarze nieprzekraczającym 30 ECTS (granica dopuszczalnej rozbieżności);
- średnia ocen ze studiów I stopnia.
uzyskany tytuł: magister inżynier
STUDIA STACJONARNE
- przewidywany limit przyjęć: 23.
- początek zajęć: semestr letni.
- czas trwania studiów: 1,5 roku (3 semestry).
Sylwetka absolwenta oraz perspektywy zawodowe
Absolwenci mogą podjąć pracę:
- biurach konstrukcyjnych i ośrodkach badawczo-rozwojowych producentów urządzeń automatyki, wykorzystywanych w maszynach rolniczych,
- przedsiębiorstwach świadczących usługi serwisowe kompletowania systemów telematycznych dla rozwiązań wykorzystywanych w obszarze produkcji przyrodniczej,
- przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w produkcji i obrocie sprzętem rolniczym,
- stacjach serwisowych i diagnostycznych,
- jednostkach świadczących usługi z zakresu technik rolnictwa precyzyjnego,
- sektorze firm świadczących usługi na rzecz rolnictwa,
- korporacjach rolniczych lub specjalistycznych gospodarstwach rolnych,
- firmach i organizacjach wspierających modernizację rolnictwa,
- ośrodkach naukowych i naukowo-badawczych,
- ośrodkach doradztwa rolniczego jako konsultant wdrażania rolnictwa precyzyjnego,
- izbach rolniczych,
- administracji samorządowej i gospodarczej.
Obecnie nie prowadzimy studiów I stopnia na tym kierunku
Absolwenci posiadają umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki zaimplementowanej dla potrzeb technologii rolnictwa precyzyjnego. Potrafią wykorzystać synergię wiedzy o konstrukcji, właściwości użytkowych maszyn rolniczych oraz systemach pomiarowych, sterujących i układach wykonawczych do projektowania i konstruowania specjalistycznych urządzeń stosowanych w maszynach i pojazdach rolniczych, które wraz z technologiami telematycznymi będą wykorzystane do kompleksowego zarządzania procesami technologicznymi w rolnictwie, uwzględniającymi lokalną zmienności parametrów gleby i roślin. Absolwenci są przygotowani do projektowania i obsługi urządzeń wykorzystywanych rolnictwie precyzyjnym, ze szczególnym naciskiem na monitorowanie i zarządzanie przestrzenną i czasową zmiennością parametrów gleby, roślin uprawnych, produkcji zwierzęcej; wykorzystania technologii teledetekcji oraz przetwarzania i analizy obrazów cyfrowych stosowanych systemach produkcji roślinnej; obsługi sprzętu mechanicznego, informatycznego, elektrycznego, elektronicznego, optoelektronicznego na etapie jego eksploatacji oraz przygotowania do wykorzystania w różnych warunkach produkcji.
Absolwenci są przygotowani do twórczej działalności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji inteligentnych maszyn i urządzeń rolniczych, w tym autonomicznych maszyn mobilnych; zarządzania procesami technologicznymi w rolnictwie; prowadzenia badań; zarządzania pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych.
Absolwenci są przygotowani do samodzielnego lub zespołowego, twórczego rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z zakresu automatyki i robotyki, informatyki, mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, diagnostyki wykorzystywanych szeroko rozumianym rolnictwie precyzyjnym.