Dr inż. Joanna Aleksiejuk-Gawron od 1 lipca do 30 września 2019 przebywa na stażu badawczym w Instytucie Energetyki w Kownie (Litwa). Koordynatorem stażu po stronie Litewskiego Instytutu Energetyki jest dr Rolandas Urbonas – zastępca Dyrektora Instytutu.
Litewski Instytut Energetyki składa się z 11 laboratoriów naukowych, w których pracuje 240 pracowników (w tym 130 naukowców i badaczy) i 20 doktorantów. Staż podzielono na pracę w dwóch jednostkach:
- Center for Hydrogen Energy Technologies pod kierownictwem dr. Dariusa Milčius’a: http://www.lei.lt/main.php?m=262&k=9
- Laboratory of Systems Control and Automation pod kierownictwem dr. Virginijusa Radziukynas’a: http://www.lei.lt/main.php?m=265&k=9
W pierwszej jednostce Stażysta bierze udział w części badań międzynarodowego projektu H2020 iDistributedPV. Celem jest opracowanie zintegrowanego rozwiązania w celu zwiększenia udziału energetyki rozproszonej w budynku administracji publicznej w Kownie w oparciu o:
- efektywną integrację urządzeń fotowoltaicznych,
- magazynowanie energii,
- monitorowanie i kontrolowanie strategii i procedur,
- aktywne zarządzanie popytem na energię elektryczną,
- integrację procedur w systemie dystrybucji energii według kryteriów rynkowych.
W drugiej jednostce przeprowadzone zostaną badania nad możliwościami połączenia produkcji ciepła i wywarzania energii elektrycznej w Hybrydowym Systemie Energetycznym (HSE). Do każdego z rozwiązań HSE zostanie opracowany algorytm sterowania, a także aspekty ekonomiczne proponowanych rozwiązań. Dodatkowe zadanie to współpraca przy opracowywaniu mapy rozwiązań technicznych dla wspólnot energetycznych (osiedla lub części miast), uwzględniając ich strukturę i harmonogram zapotrzebowania na energię. Rozważone zostaną możliwe technologie i algorytmy sterowania, które można połączyć i zastosować w HSE. Końcowym etapem będzie przedstawienie przykładowego optymalnego rozwiązania HSE, wraz z określeniem jego zalet i wad. Wybór optymalnego rozwiązania (wraz z odpowiednim algorytmem sterowania) będzie związany z najlepszym efektem ekonomicznym.
Cała praca sprowadza się do komputerowych symulacji i adaptacji wyników do prawdziwych systemów energetycznych. Pod okiem ekspertów i praktyków Stażysta ma szansę poszerzenia wiedzy praktycznej z zagadnień projektowania i sterowania hybrydowymi systemami energetycznymi.
Staż finansowany jest ze środków Własnego Funduszu Stypendialnego SGGW (na rok akademicki 2018/2019) dla młodych nauczycieli akademickich wyjeżdżających za granicę w celu prowadzenia badań.